Przeskocz do treści

Nieść Miłość

Modlitwa za młodzież - #nieśćMiłość

W środę, 18 listopada, w liturgii wspominamy bł. Karolinę Kózkówną. Została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza mając 16 lat. Zginęła broniąc czystości. Jest patronką ludzi młodych. W tym dniu w naszej parafii, na Mszy św. o godz. 18.00, będziemy modlić się za młodzież. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w kościele lub przez łącza internetowe. Natomiast w dniach od 19 do 27 (Nowenna) pragniemy objąć naszą młodzież codzienną modlitwą. Młodzież zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo bł. Karoliny. Tekst modlitwy znajduje się na stronie parafialnej, facebook-u  i na obrazkach z błogosławioną, które są w naszym kościele.  Rodziców, dziadków, nauczycieli i katechetów zapraszamy, by osobistą modlitwą wspierać młodych.

Niech zaangażowanie się w tę modlitwę będzie też niesieniem miłości i jedności w nasze codzienne życie.

Duszpasterze i katecheci


Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej
zachęca do udziału w akcji #nieśćMiłość.

- Wydarzenia ostatnich dni pokazały nam jak dużo negatywnych emocji gości w sercach wielu ludzi. - czytamy na stronie KSM - Chcemy, aby wszelkie nieodpowiednie zachowania przemienić w czyny miłości. Chcemy NIEnawiŚĆ przemienić w MIŁOŚĆ.

Akcja odbywa się w dwóch płaszczyznach:

  • Modlitwa za wstawiennictwem bł. Karoliny (tekst poniżej)
  • Pomoc materialna chorym dzieciom z Domowego Hospicjum w Siedlcach
    (link do zbiórki: https://zrzutka.pl/zg58gh)


Kim jest bł. Karolina Kózkówna?

Błogosławiona Karolina KózkównaKarolina urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii z domu Borzęckiej. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Pracowała z nimi na roli. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie wieczorem i przy posiłkach, w codziennym śpiewaniu Godzinek, częstym przystępowaniu do sakramentów i uczestniczeniu we Mszy także w dzień powszedni. Ich uboga chata była nazywana "kościółkiem".

Karolina od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. Nie rozstawała się z otrzymanym od matki różańcem - modliła się nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Była urodzoną katechetką. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec i zachęcała do życia według Bożych przykazań. Wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi.

Zginęła 18 listopada 1914 roku, mając zaledwie 16 lat. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Po kilkunastu dniach znaleziono jej zmasakrowane ciało. Pogrzeb mimo trwających działań wojennych zgromadził ponad 3 tysiące żałobników, którzy byli przekonani, że uczestniczą w pogrzebie męczennicy. Tak rozpoczął się kult Karoliny.

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował tę młodą dziewczynę.

Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc. Uznawana jest także za patronkę ludzi młodych.