Przeskocz do treści

Apostolat Złotej Róży

Pierwsza wspólnota Apostolatu ?Złota Róża? ? Modlitwy i Postu za Kapłanów powstała 1 marca 2007 roku przy Parafii Bożego Ciała w Siedlcach. Jej założycielką jest Teresa Kruszewska. Później osoby z innych parafii w Polsce otrzymywały światło i przynaglenia, by tworzyć takie wspólnoty w swoich parafiach.
W 2010 roku w pierwszą sobotę marca odbył się pierwszy Ogólnopolski Zjazd ?Złotych Róż? na jasnej Górze. Na spotkanie przybyło 4 księży i bardzo dużo ludzi. Podczas uroczystej Mszy świętej Apostolat został zawierzony Maryi ? Królowej Polski. Tę Mszę świętą koncelebrowało 3 biskupów, między innymi ks. biskup Henryk Tomasik (wówczas bp pomocniczy Diecezji Siedleckiej). Od tego czasu (2010r. ? 2015r.) w każdą pierwszą sobotę marca odbywają się Ogólnopolskie Zjazdy ?Złotych Róż? na Jasnej Górze, a w drugą sobotę października w Oborach k. Torunia.
W 2016r. spotkanie marcowe i październikowe miało miejsce w Diecezji Siedleckiej ? w Leśnej Podlaskiej (pierwsze pod przewodnictwem ks. doktora Pawła Wiatraka, a drugie pod przewodnictwem ks. doktora Grzegorza Koca). W 2017r.w pierwszą sobotę marca Ogólnopolski Zjazd Apostolatu odbył się ponownie na Jasnej Górze pod przewodnictwem ks. doktora Grzegorza Koca ? Opiekuna Apostolatu w Diecezji Siedleckiej.
Modląc się liczymy na opatrzność Bożą, opiekę Maryi, świętego Jana Pawła II i świętej siostry Faustyny, którzy są głównymi patronami Apostolatu.
Nieustannie uczymy się wszystko czynić z miłości, coraz bardziej kochać kapłanów, umiłowanych synów Jezusa i Maryi. Pragniemy poprzez miłość, modlitwę i post przyczynić się do zwycięstwa Niepokalanego Serca Maryi przez kapłanów.

Podstawową wspólnotę ?ZŁOTA RÓŻA? stanowi grupa 21-osobowa . Początek modlitwy wspólnotowej zaczyna się Mszą św. w pierwszy czwartek miesiąca. Następnie każda z osób w ustalonym z animatorem dniu (wypadającym co 3 tygodnie), rozważa jedną wyznaczoną na stałe dla całej wspólnoty tajemnicę RÓŻAŃCA ŚW., KORONKĘ do BOŻEGO MIŁOSIERDZIA, MODLITWĘ ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ ZA KAPŁANÓW I MODLITWĘ ŚW. JANA PAWŁA II ZA POWOŁANYCH DO KAPŁAŃSTWA. Modlimy się w domu (mile widziana modlitwa rodzinna).
W tymże dniu każda z osób, ofiarowuje w wyżej podanych intencjach post o chlebie i wodzie lub wyrzeka się czegoś z pokarmów, zbytecznych rozmów, filmów itp.
W tych intencjach można ofiarować udział we Mszy św., adorację Najświętszego Sakramentu, cierpienie, pracę, akty strzeliste itp. (wg uznania).

Duchowe owoce i korzyści z uczestnictwa w apostolacie:
Okazujemy miłość Panu Jezusowi odpowiadając na Jego wezwanie: ?Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo? (Mt 9,38) odwdzięczając Mu się za dar Kapłaństwa i Eucharystii.
Okazujemy się posłuszni Maryi, zatroskanej o swoich umiłowanych synów kapłanów.
Jesteśmy w ten sposób jedną ?złotą różą? (duchową) w MARYJNYM OGRODZIE RÓŻ. Naszą ? różą? przyozdabiamy Sanktuarium Nieba i tron naszej Królowej. Ubogacamy Kościół, wypraszając ogrom łask dla kapłanów, alumnów i osób konsekrowanych oraz święte powołania kapłańskie.
Dajemy najpiękniejszy prezent naszym ukochanym kapłanom każdego dnia. Pan Jezus powiedział: ?Proście, a będzie wam dane? (Mt 7,7) oraz ?Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią? (Mt 5,7). Jesteśmy więc pod szczególną opieką Jezusa i Maryi oraz św. Jana Pawła II jako patrona naszego apostolatu.
Cieszymy się bliską więzią z Panem Jezusem, w oparciu o Jego słowa: ?Gdzie dwaj, albo trzej zebrani w imię Moje, tam jestem pośród nich? (Mt 18,20).

W ramach Apostolatu podejmowane są różne inicjatywy, które mają na celu pomoc Kapłanom: dwa razy w roku są organizowane ogólnopolskie spotkania Apostolatu połączone z nocnym czuwaniem w intencjach kapłanów i osób zakonnych ? pierwsza sobota marca na Jasnej Górze i druga sobota października w Oborach w Sanktuarium MB Bolesnej u oo. Karmelitów.
Organizujemy różne pielgrzymki, gdzie na wszystkie pielgrzymki wzbudzona jest jedna główna intencja ? ?W intencjach Apostolatu Złota Róża?.
Jednym z głównych zadań Apostolatu jest pomoc przy wyjeździe Kapłanów na Rekolekcje Kapłańskie do Medjugorie.
Jeżeli jest potrzeba pomocy kapłanom w inny sposób np. fizycznie, materialnie, duchowo /dodatkowa modlitwa/ to również w miarę możliwości chętnie pomagamy.