Przeskocz do treści

Chór Parafialny

Chóry kościelne dodają splendoru modlitwie Ludu Bożego w czasie Mszy św., wspomagają śpiew wiernych oraz pielęgnują i szerzą kulturę muzyczną Kościoła.
Chór prowadzi zazwyczaj organista, który w Kościele spełnia ważną liturgiczną posługę wobec Boga oraz społeczności wiernych wśród których pracuje.
W parafii Świętej Trójcy chór istnieje od niepamiętnych czasów. W pamięci żyjących współcześnie ludzi oraz na podstawie kronik zachowały się wspomnienia o następujących organistach prowadzących chór kościelny:
1) Adolf Iwaszko – 1930 r. – 1945 r.
2) Antoni Olejasz – 1945 r. – 1964 r.
3) Stefan Ostapiuk – 1964 r. – 1979 r.
4) Konstanty Gurtat – 1979 r. – 2005 r.5)
5) Tomasz Szczygielski – od 2006 r. do chwili obecnej.
Obecnie chór jest czterogłosowy mieszany i liczy 25 osób: 9 sopranów, 6 altów, 6 tenorów i 4 basy. Prowadzącym jest Pan Tomasz Szczygielski. Pod jego kierunkiem przygotowywane są śpiewy pieśni na Mszę Świętą w każdą niedzielę o godz. 9.50. Próby odbywają się w każdy piątek po Mszy Świętej wieczorowej i trwają ok. 1,5 godz.
Chór uświetnia swoim śpiewem uroczystość Bożego Ciała, Wszystkich Świętych, msze prymicyjne, kapłańskie jubileusze oraz śluby i pogrzeby członków chóru i ich rodzin.
Co roku 22 listopada kościół wspomina św. Cecylię - patronkę organistów, chórzystów, zespołów muzyki kościelnej. Z tej okazji jest odprawiona Msza Święta w intencji naszego organisty oraz wszystkich chórzystów obecnych i tych, którzy już odeszli na emeryturę lub do Pana.
Każdego roku po Bożym Narodzeniu chór prezentuje wielogłosowe kolędy. Tradycją naszego chóru są ,,spotkania opłatkowe”. Ważnym zadaniem jest zasilenie zespołu nowymi młodymi ludźmi, którzy mają predyspozycje głosowe i lubią śpiewać, by chór mógł nadal owocnie pracować i śpiewać na chwałę Bożą uświetniając Eucharystię.
Serdecznie i gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych.
,,Gdzie słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca mają.
Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają” (Goethe).