Przeskocz do treści

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny (2 listopada). Są to dni, kiedy w sposób szczególny pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli już z tego świata.

Msze św. na cmentarzu parafialnym 1 i 2 listopada o godz. 9.00, 12.00 i 17.00. Natomiast w kościele parafialnym Trójcy Świętej 1 listopada o godz. 7.00 i 18.00, a 2 listopada o godz. 6.30 i 18.00.

Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardziej radosny. 1 listopada wspominamy bowiem wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu wolę Bożą, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, a których z imienia nie znamy.

Natomiast 2 listopada, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, wspominamy w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. 


W dniach od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza możemy uzyskać odpust zupełny, który każdego dnia możemy ofiarować za jedną osobę zmarłą. Oprócz wspomnianego już pobożnego nawiedzenia cmentarza, należy wypełnić poniższe warunki:

  1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
  2. Być w stanie łaski uświęcającej.
  3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
  4. Przyjąć w tym dniu Komunię św.
  5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.